Nemoci a bolístky

aneb s čím jsme se už setkali a jak jsme to léčili

 

  • podrobné informace o potkaním zdraví najdete na www.czkp.cz - sekce Já potkan, Když onemocním.

 

Všenky, Vši

  • Léčili jsme velmi kontraverzním lékem "Arpalit Neo", dostali jsme ho tehdy na veterině. Myšky byly obě ještě malinké, měsíc a dva staré...pěnu jsem nanesla a myšátka hlídala, aby ji neolízala při čištění. Po zaschnutí jsem holky vyčesala, hypermanganem s horkou vodou vydesinfikovala klec a vše už pak bylo v pořádku. Znovu bych ale asi Arpalit nezkoušela, v návodu je doporučeno používat na mláďata od dvou měsíců...po některých reakcích na internetu jsem ráda, že byly holky v pořádku.

Svrab

  • Po jedné aplikaci Ivomacu zmizel :) Na stroupky je také dobré dávat Tea Tree oil, rychleji se zahojí. Jinak doporučuji u citlivějších zvířat dávat raději Stronghold.

Průjem  

  • Po poradě s MVDr. Mikulcovou, kdy se myšce po dvou dnech nelepšil průjem (nebyl ale bakteriálního původu) jsme pokračovali v dietě (ovesné vločky, suchý rohlík, rýže, později brambor, banán) do napaječky  dávali čistou vodu nebo zředěný odvar z heřmánku, či echinacey.

  • Když se průjem nezlepšil, nasadili jsme Smectu (přírodní čištěný jíl) v dávkování 1/8 až 1/4 na sklenici vody, to jsem myšce nechávala přes den v napaječce.

  • Řítní otvor myšky jsme pravidelně čistili navlhčenou vatičkou, popř. desinfikovali slabým roztokem hypermanganu (betadiny). Na opruzený zadeček byl výborný dětský zásip s azulenem (Aviril), dá se použít i kalciová mast (pokud je opruzenina větší...) Pro zlepšení funkce střev je k dostání na veterině i lék s názvem Fibreplex.

Absces

  • Z nějakého neznámého důvodu (zranění si nejsem vědomá) se samcům jednou za čas udělá na bříšku. Poprvé jsme s ním byli na veterině, kde jsme dostali i antibiotika, teď už ho ale dokážu bez problémů vyčistit sama.
  • Jak čistit: Když je absces vyzrálý (vytvoří se černý strup), necháme ho odmočit (prostě potkánkovi na chvíli podržím bříško v teplé vodě) a opatrně stroupek pomocí pinzety a nůžtiček odstraním (vše vydezinfikované v roztoku betadiny!). Začne vytékat hnis (žlutozelená barva, hrozně páchne...ne pro slabší povahy). Pomocí vatové tyčinky z "kapsičky" po abcesu odstraním všechen hnis a pomocí stříkačky naplněné roztokem betadiny (světlehnědé barvy) ji vypláchnu. To pravidelně opakuji až do zahojení, rána se musí vyhojit nejprve zevnitř, proto proplachuji klidně každé 3 hodiny, třetí den je většinou ranka zatažená a hojí se...

Zarůstání zubů (do lebky, nikoli přerůstání...)

  • Tahle příšerná věc, o které jsem ani nevěděla že je možná, se stala Bellince...bohužel jsme jí nemohli pomoct, operaci tehdy dělala snad jedna klinika v Česku a šance že by přežila...malá... Proto jsme ji nechali uspat, aby už víc netrpěla.

Ucpaná mléčná žláza 

  • Původně to vypadalo na pomalu rostoucí nádor,  když do něj ale veterinářka zkusila  "píchnout", ukázalo se že jde jen o maz... Vše vyčistila a propláchla betadinou, do večera se kapsička zatáhla.

Nezhoubný nádor

  • Nádor se udělal našemu Bellíkovi na bříšku asi ve dvou letech, byl dobře ohraničený , rostl pomalu a byla cítit i "vyživovací" nitka... Proto jsme ho nechali odstranit u MVDr. Mikulcové, myšku jsem dostala s krásně zalepeným bříškem, naprosto v pořádku...  (Operace stála cca 1000 Kč.) Pár dní jsem ji měla u sebe v přepravce, aby jí spolubydlící myška omylem neublížila. Denně jsem přelepovala stehy, po cca 6 dnech si je Bella sama vytahala... Vše v pořádku.