Zdravotní karta: Amelia ILLEGAL Rats

*2. 11. 2008 - 30. 3. 2010

 

Zdravotní karta
   13. 12. 2009
 Veterinářka
 MVDr. Mikulcová, Praha - Stodůlky (VetCentrum)
 Diagnóza  Zácpa
 Léčba  klistýr, hydratace pomocí injekcí pod kůži, dieta, Lactulosa
 Poznámka

 Malá Amy měla po děstkém průjmu pro změnu problém s vyprazdňováním, večer už bylo tlusté střevo tak zaplněné, že jsme jeli radši na pohotovost. Amy udělali klistýr, zavodnili ji pomocí injekcí pod kůži a předepsali Lactulosu 0,1 ml 4-5 denně, dietu na úpravu metabolismu (vločky, acidofil. mléko a další projímavé potraviny).

 MVDr. Mikulcová: Možná indikace rozšíření tlustého střeva, nejedná se o genetický problém, potkánek prostě dělá větší bobky, to je celé...

 

Zdravotní karta
   29. 12. 2009
 Veterinářka
 MVDr. Mikulcová, Praha - Stodůlky (VetCentrum)
 Diagnóza  Průjem, problematická střevní mikroflora
 Léčba  ATB Entizol 20x250 mg, Smecta (1/4 do vody), Protexin Bio Lapis, dieta
 Poznámka

 Po zácpě přišel pro změnu průjem, samotná dieta nepomáhala. Do napaječky jsme dali smectu (info v sekci "nemoci"), do jogurtu pak přidávali Bio Lapis na úpravu mikroflory. Preventivně nám i předepsali ATB, ty jsme ale neužívali - vše se naštěstí upravilo.

Momentálně je Amy již bez problémů.

 

Zdravotní karta
   20. 2. 2009
 Veterinářka
 MVDr. Mikulcová, Praha - Modřany (VetCentrum)
 Diagnóza  Preventivní prohlídka - výstava Rychnov
 Léčba  Vše v pořádku
 Poznámka

 Preventivní prohlídka před výstavou v Rychnově, vše naprosto  v pořádku.

 

Zdravotní karta
   7. 5. 2009
 Veterinářka
 MVDr. Vozková, Praha (vet. klinika Erika)
 Diagnóza  Zácpa - reakce na stres z nového prostředí (byla na krytí)
 Léčba  V narkóze klistýr
 Poznámka

 Amy špatně snášela stres z nového prostředí, bohužel dostala zácpu. Děkujeme za veterinu a včasný převoz domů, v domácím prostředí bylo všechno hned zase v pořádku.

 Momentálně je Amy již bez problémů.

 

Zdravotní karta
   22. 5. 2009
 Veterinářka
 MVDr. Haasová, Brno (veterina Centrum zvířat)
 Diagnóza  Samice je zdravotně naprosto v pořádku
 Léčba  Nechali jsme udělat rozbor trusu a Amy preventivně prohlédnout
 Poznámka

 Amálka byla shledána zdravotně v pořádku, bez jakéhokoli nálezu. Rozbor trusu, který jsme nechali preventivně udělat, byl také bez nálezu - trus zdravého zvířete. Případné připuštění nám bylo schváleno.

 

Zdravotní karta
   15. 7. 2009
 Veterinář
 MVDr. Hauptman, VFU Brno
 Diagnóza  Poškození hladkého svalstva stěny konečníku
 Léčba  Samice je ve výborné zdravotní kondici
 Poznámka

  Po reakcích na případný "megacolon" u naší Amálky, jsem se rozhodla pro konzultaci přímo na VFU, u nejlepších veterinářů u nás, MVDr. Hauptmana a Jekla. Po tom co jsem popsala všechny problémy od začátku a Amálka byla prohlédnuta, pan doktor prohlásil, že je megacolon u nás dost přeceňovaný a potvrzený byl jen opravdu v hodně málo případech. Americké články, které jsou u nás tak oblíbené, by se měly brát s rezervou už jen proto, že Američani označují jakékoli střevní problémy za "megacolon"... Amálku pochválil za výborný zdravotní stav i správnou váhu a potvrdil, že krytí není problém, a to ani vzhledem k jejímu věku - nezáleží totiž na věku samice, ale na jejím zdravotním stavu... Problémy se střevem jsou nejspíše způsobené poraněním stěny střeva v důsledku prvního klistýru - samice hůř vytlačuje trus, proto je dobře, že dostává v potravě větší množství vlákniny.

 Shrnutí: Jako malá měla Amy klasický dětský průjem, způsobený špatnou střevní mikroflorou, pak přišla první zácpa a poškození hladké stěny střeva po klistýru. Důsledkem toho hůře vytlačuje bobečky a vliv na "zácpu" má i psychický stav samice - je potřeba ji držet v pohodě, ideálně s další samicí doma... Diagnóza může být na 100% potvrzena až po pitvě, zbytečně "řezat" do Amálky za jejího života rozhodně nenechám.

 S Amálkou jsme navštívili 3 veterináře. Po nepovedeném krytí znovu krýt nebudeme. Možné dotazy a domněnky o zdravotním stavu mé samice prosím směřovat přímo na mě, ráda se o ní pobavím - případné "diagnózy" od lidí, co ji v životě neviděli, neberu vážně.

 

Zdravotní karta
   15. 3. 2010 - 30. 3. 2010
 Veterinář
 MVDr. Hauptman, VFU Brno
 Diagnóza  Čekáma na výsledky patologie.
 Léčba  16 dní hospitalizace na VFU
 Poznámka

 Po chybné diagnostice v Praze jsme jeli hned v neděli večer do Brna. Potkani byli pár dní doma sami (s průběžnou kontrolou od kamarádky, nikdy předtím nebyl problém...), přestože měly holky velkou klec a všechno byla tak jako vždycky (prostředí, krmení, zvířata...jen my nebyli doma), Amálka se přestala vyprazdňovat a v sobotu už měla bříško jako tenisák. Přesto byla vitální, jedla... Hned jsme jeli na pohotovost do Stodůlek, kde nám udělali rentgen (vyloučili zranění) a dostali jsme laktulózu. Celou noc jsme každé dvě hodiny dávali laktulózu, dostala i dva klistýry, kterými jsme uvolnili ztvrdlý trus v konečníku.

  V pondělí Amálku hned hospitalizovali na VFU, prodělala klistýry, dostávala injekce na zavodnění a rozpuštění trusu ve střevech, ATB, chvíli se zlepšovala, chvíli ne... Pan doktor zkusil odstranit několik  centimetrů ztuhlého trusu i chirurgicky. Přestože dělal všechno možné i nemožné, rozhodli jsme se, že další léčba by byla zbytečné trápení.

  Po 16 dnech hospitalizace jsem se s naší první illegální princeznou rouloučila. Hodinu jsem ji chovala venku, bylo vidět, že jí přestávají zabírat analgetika, neměla už moc chuť k jídlu... po 13 hodině jsem ji nechala uspat...

  Vzhledem k vzácnosti případu (dle MVDr. Hauptmana) jsem Amálky tělíčko věnovala na další studie VFU, později sem dát výsledky. Amálka s námi prožila krásný rok a půl, její život rozhodně stál za to...a její smrt může pomoci dalším zvířatům s podobnou diagnózou...

 Úmrtí   Pitevní protokol bude ke stažení zde