Šijeme pro potkany

hamaky, pelíšky, zateplení na přepravky

 

 

Hamaky - ideální pelíšky

 

Závěsným pelíškům pro potkany se obecně říká hamaka, hamak. Toto počeštěné slovo je původem z anglického "hammock", znamenající visuté lůžko nebo také houpací síť. Je jich velké množství druhů, dají se koupit a samozřejmě se dají i vyrobit doma. Liší se použitým materiálem, velikostí, uchycením ke kleci, různými průlezkami atd. Pokud jste méně zručnější nebo nemáte chuť učit se šít jako já, obraťte se raději na známé "firmy". Momentálně se šitím kvalitních hamaků a dalších výrobků zabývá třeba ChS Geluzee, ChS Ddus, ChS Od Bailee a samozřejmě i naše ChS ILLEGAL Rats... V běžných obchodech se dají koupit i pěkné hamaky pro fretky, ty bývají ale dražší a ve větších velikostech (pokud tedy nesháníte pelíšek pro 3 a více potkaních kluků).

Patchworkové hamaky

Sama šiji hamaky z různých látek, zbytků a odstřižků. Samozřejmě, že jako hamak stačí i kus starého trička, ale to by nebyla taková zábava a výsledek by v kleci nevypadal tak krásně jako náš vlastnoruční výtvor:) Musíte se připravit i na to, že někteří myšáci svoje pelíšky rádi pročůrávají, ukusují jim tkaničky na přivázání, vytváří si nové otvory na průlez...ale to k tomu prostě patří. Aspoň má člověk další prostor k seberealizaci ;)

Na "patchworkové" hamaky využívám zbytky fleecu nebo látky, sešívám je obyčejným plochým "cik cak" stehem. Vypadají dle mého názoru zajímavě a zužitkují se tak všechny odstřižky. Na upevnění do klece používám obyčejné spínací špendlíky nebo našité malé kovové kroužky, které připevním pomocí malých karabinek.

Hamaky s výšivkou

Do hamaků ze dvou kusů látek mi potkani dost často dělali "tunel". Hamaky proto prošívám, kontrastní barva nitě nebo výšivka se jménem potkana vypadá hezky, zvlášť u obyčejné jednobarevné látky.

Materiály

Nejčastěji se na hamaky používá fleece, vhodné jsou ale i další látky. Pokud se šitím začínáte, doporučuji modrý pléd Irma z Ikea (29 Kč) nebo levnější látky (od 59 Kč/m).

 

 

 

 

 

 

Pelíšky - pohodlné hlavně pro seniory

 

K ušití fleecového pelíšku potřebujete jen minimální dávku zručnosti, stačí dva obdélníky látky, které sešijete po obvodu (nezapomeňte nechat pár cm místa na nacpání výplně), vzniklý "pytel" obrátíte, prošijete obdélník do středu, jako výplň lze použít téměř cokoli (výplň starého polštáře nebo lze použít jako u nás výplň poltáře Irma pro změnu z Ikea, 19 Kč), zašijete...a je to :) Polštářek lze vylepšit povlakem, pelíšek se tak lépe udržuje v čistotě.

Na sérii fotek níže je pelíšek pro samečka s nádorem hypofízy, pelech jsem dala dohromady asi za 10 min jen rukou, dobře posloužil svému účelu. Potkan byl v teple, pohodlí. Zavíracím špendlíkem jsem okraj přichytla ke kleci, aby pelech necestoval.

 

Zateplení na přepravku

 

Zateplení je šité ze silnější pevné látky a fleecu. Tvoří ho 3 díly - oválné dno (1ks látka, 2ks fleecu), pruh na boky (1ks látka, 1ks fleece), obdélník na vrch (1ks látka, 1ks fleece). Na stáhnutí je dutinkou protáhnutý voskovaný provázek s brzdičkou. Přepravku není problém díky trojitému dnu položit na zem, potkanům hrozí spíš přehřátí než zima :)

Obal se dá použít samotný i jako schovávačka při výletech potkanů po pokoji nebo jako pelíšek/klokanka pro nemocného potkana, krásně ho díky fleecu udrží v teple.

 

 

Kloboukový pelíšek

 

Tenhle pelíšek jsem ušila z odstřižku tepláků (dole ustřižené po zkrácení) a kruhového kousku látky, aby vrchní část držela kruhový tvar, je vyztužena kouskem trubky na kabely. Použít se dá i jakákoli normální stará čepice nebo kapuca s všitým vyztužením, výsledek je stejný ;)

Návod na vybavení klece hamaky alá "Ikea"

levné a praktické hamaky

 

Už pár let vybavuji klece potkánkům hamaky MiniFangst z Ikea, původně jsou určené pro děti na hračky (plyšáky a pod.), takže dá se říct, že vlastně plní svůj účel ;) Novinkou je síť na hračky Korall Stjarna, krásně se z ní dá nastříhat 10 trojúhelníkových hamaků nebo i různé tvary dle vlastní fantazie autora.

Výhodou těchto hamaků je, že se při čištění nemusí sundat a prát zvlášť v pračce nebo v ruce, osobně je na pevno připevňuji plastovými pásky na kabely ke kleci.  Při čištění klecí je pak stačí prostříkat horkou vodou, rychle oschnou (dá se pomoct i fénem :) Materiál se drápky nezachytává (POKUD NEMÁ POTKAN PŘEROSTLÉ NEBO ZALOMENÉ DRÁPKY - PAK JE ALE PROBLÉM U KAŽDÉHO MATERIÁLU, POZOR! HROZÍ VYKLOUBENÍ A JINÉ ŠKODY NA NOŽIČCE...), u MiniFangst si potkánci snadno zoubky vytvoří další vstupy do "válce", ale na druhou stranu, hlavně aktivní samičky časem hamak doslova rozcupují (aspoň se ale baví, že ;).

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že mě i potkánkům tenhle typ hamaků naprosto vyhovuje. U potkanic sice musím častěji opravovat upevnění, u samců ale téměř vůbec - nenapadne je něco odkousávat... Délka životnosti záleží jen a jen na povaze zvířat, měla jsem jeden MiniFangst v kleci samce přes rok a půl...

Výhody a nevýhody:

 • + levný a pevný materiál, nezatrhávají se do něj drápky
 • + hamaky se lehce upravují pomocí plastových pásků na kabely nebo kovových karabinek
 • + v létě se potkan v hamace nepřehřívá, v zimě je možné zateplit vložením ručníčku
 • + pokud se potkánek zapomene ("počůrá"), materiál tekutinu propustí a rychle uschne, potkan je v suchu a hamaka nesmrdí tak jako klasická látková
 • + při čištění se nemusí oddělat, stačí vyčistit proudem vody, hamaky rychle oschnou
 • - kreativní potkánci se mohou bavit odkusováním přichycených rohů
 • - v zimě moc nezahřeje, je potřeba zateplit ručníčkem
 • - je třeba trochu zručnosti k připevnění válcovitých MiniFangst

Materiál:

 • 100% polyester (drápky se do něj nezachytávají)

Cena:

 • 29 Kč "malá" MiniFangst (cca na dva válcovité hamaky, je možné koupit i větší variantu PS Fangst za 79 Kč)
 • 49 Kč (v akci jen za 9 Kč!) síť Korall Stjarna (dá se rozstříhat na 10 trojúhelníkových hamaků)

Výroba:

 • MiniFangst nůžkami zkrátíme na požadovanou délku, přebytečnou látku můžeme zahnout a lehce přistehovat nebo odstřihnout. Hamaku upevníme pomocí plastových pásků ke kleci, ideálně do jejího rohu, pásky upevňujeme kolem plastových trubiček - výztuh, pěkně pak drží :) Nahoře k vrchu klece cca na třech místech, dole pak k boku klece alespoň ve dvou.
 • Síť Korall Stjarna nastříháme na jednotlivé hamaky a připevníme plastovými pásky, zavíracími špendlíky, kovovými karabinkami...

Fotogalerie hamaků alá "Ikea"